Bizi Takip Edin

MS Madencilik Tic. Ltd. Şti. Emirler Köyü Yıldızeli / Sivas

info@msmadencilik.com.tr

TARIM

TARIM

BAHÇECİLİK

Genleşmiş Vermikülit bahçecilik alanında bitki köklerinin havalanmasında ve maksimum büyüme için kökleri, kesmeleri ve tohumları beslemek için nemi ve besin maddelerini sağlayan ve toprak havalandırmada üstün bir yeteneğe sahip olduğu için toprağın doğal yapısını bozmadan organik ürünlerin yetişmesinde çok önemli katkıları vardır.

Vermikülit taneciklerinin gübre içerisinde bulunması, havalandırmaya yardımcı olur, retansiyon neminin gelişmesine ve eklenen gübreler serbest kalırken vermikülit potasyum, magnezyum ve diğer küçük elementlerle katkıda bulunur. Vermikülit/torf ve hindistan cevizi kabuğu gübresinde hava/su oranı, kökün büyümesi için ideal bir stimülasyon sağlar ve bununla beraber daha sağlıklı genç bitkilerin üretilmesine yardımcı olur. Vermikülit proses edildiğinde sterildir. Eğer doğru bir şekilde depolanırsa, gübre içine katılırken herhangi başka bir uygulama gerektirmez. Vermikülit aynı zamanda fertilizers(gübre), pestisides(tarım ilacı) ve herbisides(yabancı ot) için depolayıcı ve genişletici olarak da kullanılabilirler. Kapsüle alınmış tohumlar için toz halinde de kullanılabilir.Vermikülit:kompost formülasyonuna verdiği yenilikleri takdir eden seçici üreticiler arasındaki büyük bir yer edinmiştir. Özellikleri hakkında steril, son derece hafif, yüksek değişim kapasitesi ve üretilen bitkilerin kalitesindeki bu faydaları net bir şekilde görmekteyiz. Tohum çimlenmesini geliştirir, güçlü büyümeyi teşvik eder. Bunların hepsi artan verim ve kaliteye zemin hazırlar. Bitkiler için en uygun yetiştirme ortamıdır. Torf ile vermikülit karışımı uygun bir bitki yetiştirme ortamı oluşturur. Ekilen tohumların üzeri vermikülit ile kapatılırsa çok çabuk çimlenir. Bitkilerin kök gelişimi için gerekli olan nemi ve hava dolaşımını sağlar.

Vermikülit potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi besinler için bir mıknatıs görevi görür ve bu da pasif hidrofobik sistemler için değerli ve zamandan tasarruf sağlayan bir katkı yapar. Vermikülit, değerli besin maddelerini toprağa yavaş yavaş tekrar serbest bırakır ve büyüyen döngüye katkıda bulunur.

Vermikulit, Kesmeleri ve tohumları beslemek için gerekli olan nem ve besin maddelerini sağlar ayrıca havalandırmada üstün bir yeteneğe sahip olduğu için toprağın doğal yapısını bozmadan organik ürünlerin yetişmesinde çok önemli bir yeri vardır.

Vermikülit her zaman bahçecilik sektöründe eksfoliyasyon(genleşmiş) formunda kullanılır daha hızlı ve maksimum büyüme için kökleri, kesmeleri ve tohumları beslemek için nemi ve besinleri muhafaza ederken toprak havalandırmayı iyileştirmenin faydalarına sahiptir.

Vermikülit'in yüksek katyon değişim kapasitesi, bitkileri, kesimleri ve tohumları beslemek için eklenen besin maddelerini tutmaya ve daha hızlı ve başarılı bir büyümeye olanak tanır. Aynı zamanda hayvanları geliştirebilir. Turba veya komposto çam kabuğu kompostosu gibi diğer maddelerle kombine edildiğinde, kök gelişimini hızlandırır ve genç köklere ankorant verir.

Karışımlar, havayı, bitki gıdasını ve nemini muhafaza etmelerine yardımcı olur, gerektiğinde onları bitkiye salınır. Gübreler, böcek öldürücüler ve herbisitler içinde bir taşıyıcı madde ve hacim arttırıcı madde olarak kullanılır.

Vermikülit hafif olması nedeniyle kolay kullanılabilir, topraklar ve yardımcı bileşiklerle (torf, cocopeat, diğer organik malzemeler,pestisides ve herbisides) ile karışım yapılabilir.Karışımlar sayesinde taşıyıcı olarak kullanılarak yardımcı bileşenlerin homojen dağılımını sağlar. Toprak Islahında Vermikülit; Ağır topraklarda dranajın arttırılması, kumlu topraklarda nem tutma, toprak yapısının geliştirilerek, hafif harç oluşumu, Kökü besleyecek elementleri içeriğine alıp köklerin gelişme esnasında köklere enjekte etmektir.

Önerilen Karışımlar; Tohum çimlendirmede M.S Madencilik ürünleri olan fine(ince) ve orta(medıum) ölçütlerinde sunduğumuz ürünlerle çam kabuğu gibi organik materyallerle uygun yetiştirme ortamları hazırlanabilir.

Köklerin Klonlanması:

Orta tane boyutuna sahip vermikülit, profesyonel bahçıvanlar için kök ekleme dâhil bahçeciliğin pek çok alanında standart olarak kullanılır. Vermikülit direk torbasından boşaltılarak rahatça kullanılabilir. Vermikülit basitçe sulanarak, kesilen kök içine dikilir ve saksı yeterince drenaja sahipse, fazla ıslanması veya sulanması herhangi bir problem oluşturmaz.

Toprak Düzenleyici:

Ağır ve yapışkan karakterde toprağın, hacimsel oran olarak birebir ya da bire yarım vermikülitle karıştırılması tavsiye edilmektedir. Böylece toprak içerisinde hava kanalları açılacak, bitkinin nefes alması sağlanacaktır. Vermikülit-toprak karışımı çiçekler, sebze veya ev bitkileri için gereken hava ihtiyacını karşılar ve bitkinin kuvvetli büyümesini sağlar. Eğer toprak çok kumsu ise, vermikülit kullanımı yine toprağın suyu tutmasına ve bitkinin ihtiyaç duyduğu havanın sağlanmasına yardımcı olur.

Tohum Çimlenmesi:

Tek başına vermikülit kullanımı ya da toprak, torf ile karıştırılması tohum çimlenmesinde oldukça az suya ihtiyaç duyar. Kullanıldığında kolayca fark edilecek ki sadece birkaç tohum değil bütün tohumlar hızlı bir şekilde çimlenecek. Vermikülit tek başına kullanıldığında, fideler ilk yaprağını verdiğinde çok az bir fertilizer çözelti ile sulanmalıdırlar. Bir galon(4 litre)başına suya bir yemek kaşığı fertlizer yeterli gelecektir. Vermikülit toprak, torf, gübreleşmiş çam ağaç kabuğu veya diğer gübreleşmiş toprak malzemesi ile yarım yarım karıştırıldığında herhangi bir ek malzemeye ihtiyaç duymamaktadır.

Ev Bitkileri ve Saksıları:

Vermikülit, çiçek saksılarındaki kompakt toprağın doğurduğu problemleri ortadan kaldırır. Hacim olarak yarım vermikülit, yarım toprak, torf veya gübreleşmiş toprak ürünleri ile karıştırıldığında, ev bitkileri için mükemmel bir hava ve nem kontrolü sağlar, ayrıca büyük boyuttaki saksıların yükünü azaltarak raflara konulabilir veya tavana asılabilir.

Çiçek Soğanlarının ve Kök Parçalarının Saklanması:

Vermiküliti bir saksının içine soğanların etrafına dökerek uygulanmalıdır. Eğer soğan yığınları kazıldıysa, birkaç saat güneş altında kuramasına izin verildikten sonra, bir karton içerisine ya da bir sepet içerisine koyarak, vermikülitle kaplanır. Vermikülitin absorblama gücü sayesinde bir düzenleyici olarak görev alır, depolanma süresinde nem değişikliklerini düzenler ve çürümeyi engeller. Depolanmış kökler içerisinden nemi emmeyecek, fakat dışarıdaki serbest suyu emerek, kökü koruyacaktır. Vermikülit ayrıca kökteki sıcaklık değişimleri dengeler.

Vermikulit cevheri dünyanın farklı bölgelerinde bulunmaktadır.Fakat her vermikulit tarım için uygun olmayabilir , ürettiğimiz ürünlerin analizleri bağımsız kuruluşlarca test edilmiş ve kalitesi kanıtlanmıştır. Ürünlerimizin Asbets içermediği rutin olarak http://www.solide.com.tr/ tarafından yapılmaktadır. Linkten Kimyasal analiz sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

HAYVAN YEMİ

Genişletilmiş vermikülit, yağ akışı, yumuşak, steril ve emici olduğu için yağ konsantratları, vitamin preparatları ve pekmez gibi bir dizi besleyici için bir destek ve taşıyıcı madde olarak hayvan yeminde kullanılır.

Vermikülit taşınan etken maddeler için yavaş salınım ajanı olarak görev yapabilir ve ayrıca kaba yem sağlayacaktır. Emici kapasitesi nedeniyle vermikülit, uygun sıvının hacimce alımını sağlar ve böylece iyi tutma özelliklerini koruyan daha yüksek bir verim elde edilir; Bu, diğer malzemelerle karıştırmanın kolay olmasını sağlar. Besleyici yağlar, bitkisel yağlar, kolin klorür (metil donör olarak), amino asitler, sakkarid, polioksietilen (geviş mamullerinde şişirmeyi kontrol etmek için), propiyonik asit ve formalin, vermikülitle taşınmasının avantajlarından biridir.

BÜLTEN

Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz.